7–8 minutter at læse

The New Investors: En ny begyndelse

Hvad der skulle signalere deres tilbagevenden til musikken, har vist sig at være mere profetisk end som så. Københavnske The New Investors nye single, “New Beginning”, rammer nemlig lige direkte ned i virkelighedens media res som en dystopisk fantasi, der pludselig er desto mere håndgribelig. Hør den her.

Det begynder med den umiddelbare forundring og skaberglæde. Der indfinder sig en rus, når du skaber noget, der har sin egen selvstændige identitet. To drivende akkorder på den gamle guitar og en catchy melodi, et refræns befriende forløsning. Det øjeblik, hvor der pludselig er noget, som ikke var der før. Et lys, der flakker i et mørkt rum, så du kortvarigt genvinder orienteringen og skruer pæren fast i.  

The New Investors begynder som en duo, bestående af Glenn Müller og Søren Tiemroth. Der er ikke noget band, der er ikke nogen ambitiøs masterplan, der er kun de sange, de skriver i fællesskab. Og sangskatten vokser støt.  

I begyndelsen udgiver de singler med tilhørende musikvideoer, men det kan ikke inddæmme en tiltagende lyst efter at præsentere sangene for et livepublikum. De vokser til en kvartet, så de kan indfri den nye ambition, og de udgiver i 2016 deres debutalbum, Last One in is a Dreamer.

Det er et album, der lyser af sommerens sol, svøbt i den californiske 60’er lyd, med en let psykedelisk understrøm og Beatles-inspireret melodiøsitet, og den gør indhug i de danske radiobølger med singlen “No One Cares” på P6 Beat. 

De vender tilbage i 2018 med opfølgeren In Love with Everyone. De er vokset til en kvartet for at imødekomme en mere helstøbt og ambitiøs lydproduktion. Hvis forløberen er sommer, er andet album den diametrale modsætning hertil. Den er mere europæisk i sit udtryk og læner sig kraftigere opad vinteren. Og den får en tilsvarende kølig modtagelse herhjemme.

Forventningerne bliver ikke indfriet, det hårde slid ikke belønnet, og modløsheden sætter ind. Bandet går i opløsning. Én forsvinder til Spanien, en anden ind i depressionens tågedis, og øvelokalet på Refshaleøen bliver ryddet og opsagt. 

Og lige dér, hvor de står med nøglen i døren, klar til at dreje om og låse af, kigger Müller og Tiemroth hinanden i øjnene og indser, at de stadig har lyst og behov for at skrive nye sange. De er gået tilbage til startpunktet som duo, og pludselig flammer inspirationen op igen. De vælger at skrive nye sange og hyrer en studietrommeslager og går direkte i studiet.

Dette er en historie om, hvordan voksende ambitioner, smagen af succes, forventningspresset fra den rumsterende verden, og livet på landevejen, kan virke blændende og skrue pæren i rummet løs igen, så du påny mister orienteringen.

Men også hvordan den indre skaberkraft stadig ulmer og vender tilbage, når alle de overflødige lag langsomt er blevet skraldet af. Stadig stråler klart med sit påbud. Lys tilbage i rummet. Tilbage til en ny begyndelse. 

“Nu var vi pludselig tilbage ved udgangspunktet og i den oprindelige konstellation som en duo, og det affødte ny inspiration. Det var som enNew Beginning’,” siger Müller med reference til The New Investors comeback-single, “New Beginning”, der udkom i fredags.

Når virkeligheden spiller med på tematikken

Ved første lyt fremstår “New Beginning” som et svalt pust, der ville gå godt i ét med det gryende forårs løfter om en langstrakt varm sommer, men bag lydbilledet gemmer sig en seriøs tematik med dystopiske rødder. 

Singlen handler om en gruppe unge hippier, der oven på apokalypsen drager ud i ørkenen i søgen efter en ny ledestjerne og en ny og alternativ livsform langt væk fra vækstkapitalisme og pandemier – en ny begyndelse.

Da singlen blev skrevet for nu et år siden, handlede den indirekte om The New Investors egen musikalske rejse, men den har i tidens aktuelle og skræmmende flux fået en dystert forudsigende undertone. 

“Vi havde selvfølgelig aldrig forestillet os, at den skulle udkomme på et tidspunkt, der på så skræmmende vis sætter rammerne for sangens tema.”

“Vi skrev denne sang for mere end et år siden, da vi netop havde besluttet at fortsætte som duo, så på den måde handler den også om vores egen musikalske rejse,” siger Müller.

“Vi havde selvfølgelig aldrig forestillet os, at den skulle udkomme på et tidspunkt, der på så skræmmende vis sætter rammerne for sangens tema.”

Før de nuværende omstændigheder spillede ind, var det et kritisk syn på verdenssituationen, der var med til at forme “New Beginning” og dens fortælling om at søge bort fra den løbske dagsorden.

Set i bakspejlet har den dog ledt til nye refleksioner, som for Müller fint går i tråd med det oprindelige kritiske blik.

“Nu vil vi nødigt fremstå som nogle gammelmarxistiske kapitalismekritikere, men i den verden vi lever i i dag, er det umuligt ikke at være bare en smule skeptisk og bekymret for fremtiden. Først og fremmest klimaet og den globale opvarmning, som jo har været højt på dagsordenen i de seneste mange år. Men også den øgede overvågning og kunstig intelligens, flygtningekriser og overbefolkning,” siger Müller og fortsætter:

“Og nu aktuelt den altoverskyggende Corona-pandemi, som ser ud til at få helt enorme og uoverskuelige konsekvenser for hele verdens befolkning og økonomi. Det sidstnævnte fænomen kan måske ikke direkte ledes tilbage til kapitalismen – nu udsprang den jo i det kommunistiske Kina – men virussen har spredt sig globalt med lynets hast, og det er jo også en konsekvens af, at vores verden er global og styret af kapitalismens mekanismer og mobilitet.” 

I den nuværende krise kan man måske godt gå hen og glemme, at før vi blev beordret indenfor i det gode vejr, og byer og deres gader og stræder blev lagt øde hen, herskede der en i forvejen fordringsfuld stemning.

“Der har i længere tid været en lidt dyster undergangsstemning og en fornemmelse af, at nu går det ikke så meget længere.”

Måske nu, hvor verden er blevet tyst og mediebilledet alt andet end, og vi er tvunget til at se indad i eget selskab, vi kan finde roen til at overveje, hvor vi var på vej hen til at begynde med. Det er et budskab, som allerede lå i “New Beginning”. 

“Men der har i længere tid været en lidt dyster undergangsstemning og en fornemmelse af, at nu går det ikke så meget længere,” siger Müller.

“Vi bliver nødt til at gøre noget radikalt, lægge vores liv om eller også kommer det til at ske helt af sig selv. Det er nogle ret dystre perspektiver, og det er i høj grad denne stemning, vi forsøger at tematisere denne gang.”

Konceptuel sangcyklus

Nytænkning og alternative veje har altid været centralt for The New Investors. Det spiller ikke blot ind tematisk i deres musik, men også fra startskuddet af deres musikalske karriere og ikke mindst i deres navn.

“Vi fra starten af ville signalere et eller andet med at sætte en ny dagsorden. New Order var taget; de nye investorer som træder ind på scenen med en ny og tiltrængt kapitalindsprøjtning, men på betingelse af, at virksomheden eller samfundet eller hvad det nu kan være, radikalt ændrer kurs,” siger Müller.

“Måske også med et let ironisk twist. Navnet lyder så koldt og kynisk, noget med hurtige penge og optimering, men inderst inde er vi jo bare drevet af kærlighed til musikken og har aldrig væltet os i storkapital, for nu at sige det mildt.”

Og kærligheden til musikken blomstrer fortsat. Den store produktivitet er vendt tilbage, og sangene strømmer atter fra duoen. Denne gang har de visualiseret et større koncept, hvor “New Beginning” kun er begyndelsen. De kommende sange kommer nemlig til at spille ind i samme tematik og udbygge den yderligere.

“‘New Beginning’ er åbningssangen i en sangcyklus, som vi arbejder på, med en fiktiv apokalypse som altoverskyggende tema. Jorden er ved at gå under, men menneskeheden bliver reddet af en fremmed civilisation, som kommer hertil og henter os væk fra den brændende klode,” siger Müller, før han afslutter i refleksion over timingen i deres nye single:

“Så galt går det forhåbentlig ikke derude i den virkelige verden, men hvem ved, måske vores undergangsstemning alligevel vil vise sig at ramme noget i tiden?”

Redaktionen anbefaler
Lasse Storm sætter ord på en hård kvindeskæbne

Lasse Storm sætter ord på en hård kvindeskæbne

Lasse Storms seneste udgivelse, "Candy", bevæger sig mod en socialrealistisk fortolkning af kvindeskæbner. Med en varm countrypoppet lyd formår sangen at hylde kampen for overlevelse på trods af svigt og brutalitet. Læs mere her. Lasse Storms skarpe sangskriverpen...

Twin Dive: Ren tanke, ingen krop

Twin Dive: Ren tanke, ingen krop

Mens de fleste af os denne kolde januar stadig prøver at komme sig over nytårsbraget og finde fødderne igen, giver bidske Twin Dive os en omgang elektrochokterapi med deres seneste single “Only Eyes”. Se musikvideoen her.  Twin Dive har siden deres dannelse i 2018...

Jonas Ringtved: Når manden i sort kigger forbi

Jonas Ringtved: Når manden i sort kigger forbi

Det er som om, at de dybeste af stemmer altid har en mørk historie. Det er ikke kun varme og glæde, der kendetegner den slags røst, der svøber sig om sjælen som en salvende balsam. For aalborgensiske Jonas Ringtved indløste Johnny Cash indgangsbilletten til...

Little Winter: En sang til alle Julia’erne derude

Little Winter: En sang til alle Julia’erne derude

Den aarhusianske kvintet byder på første udspil fra deres kommende debutalbum, Wonderlost. Singlen “Julia” fanger albummets grundessens af at være forundret og forvirret, fanget imellem utopisk kærlighed og det bratte brud, på én og samme tid, og således være, ja, du...